Subject Coordinator

  LIST OF SUBJECT CO-ORDINATORS (2017-18)

SENIOR WING

SUBJECT

NAME OF CO-ORDINATOR(S)

ENGLISH

   Ritu Badia Vashisht (XI & XII)

   Gurpreet Kaur (IX & X)

   Ramna Gupta (VI, VII & VIII)

HINDI

   Arjun Yadav (IX & X)

   Madhu Kaushik (VI, VII & VIII)

MATHS

   K.K.Jha (XI & XII)

   Mahavir Taneja (IX & X)

   Sunil Bhardwaj (VI, VII & VIII)

SCIENCE

PHYSICS

   Sajid Hussain (XI & XII)

   Arpana Handa  (IX & XI)

   Leena Sharma (VI, VII & VIII)

CHEMISTRY

   Madhurima Sinha (XI & XII)

   S. Rajlakshmi  (IX & XI)

   Sandhya Tyagi (VI, VII & VIII)

BIOLOGY

   Madhu Gadhiok (XI & XII)

   Neena Miglani (IX & XI)

   Rekha Roy (VI, VII & VIII)

SOCIAL SCIENCE

POLITICAL SCIENCE

   Dwijesh Bhatia (XI & XII)

   Aparna Sharma (IX & X)

HISTORY

   Surender Kumar Yadav (XI & XII)   

GEOGRAPHY

   Aparna Manaktala (XI & XII)

   Raj Dahiya (IX & X)

   Bala Prashar (VI, VII & VIII)

SANSKRIT

   Gyan Money Saxena

   Satender Kumar

FRENCH

   Radhika Grover Dhir

JAPANESE

   Susmita Banerjee

GERMAN

   Purnika Sehgal

ECONOMICS

   B.S.Pradhan

BUSINESS STUDIES

   Rachna Sharma

ACCOUNTANCY

   Rachna Sharma

PSYCHOLOGY

   Renu Arora

COMPUTERS

   Amit Dhingra

   Kailash Mehta

PHYSICAL EDUCATION

   V. S. Dahiya

FINE ARTS

   Ashok Sharma

   Shruti Soharia Singh

NCC

   Satish Ahlawat

MUSIC

   Nandan Jha

DANCE

   Poonam Chauhan

 

 

PRIMARY WING

SUBJECT

NAME OF CO-ORDINATOR

ENGLISH

Archana Laroia

 

HINDI

Shantoo Kapoor

 

MATHS

 Naveen Gupta

 

EVS

Parul Arora

 

SANSKRIT

Archana Sharma

 

FRENCH

Swati Mehta

JAPANESE

Pooja Singh

GERMAN

Purnika Sehgal

GENERAL KNOWLDEGE

Madhu Bhatia

COMPUTER

Daljeet Kapoor

PHYSICAL EDUCATION

Neena Khatri

ART & CRAFT

Parul Sharma

MUSIC

Raman Kr. Jha

DANCE

Bhairvi Mishra

 
 

DLF CITY

SUBJECT

NAME OF CO-ORDINATOR(S)

ENGLISH

    Chitra Bisht (IX & X)

   Radhika Singh (VI to VIII)

    Smita Yadav ( III to V)

HINDI

   Seema Chauhan (VII & X)

   Neena Sood (IV to VI)

    Meenu Kukreja ( III )

MATHS

   Mamta Manish ( IX & X)

   Vibha Sharma (VI to VIII)

   Nidhi Bhardwaj (III to V)

SCIENCE

    Ruchira Sharma

    Kanchan Gupta

SOCIAL SCIENCE

    Pooja Sharma

    Deepa Sharma

      EVS    Seema Gera ( III- V)

SANSKRIT

   Poonam Sood (VI-X)

   Meenu Kukreja ( IV & V)

FRENCH

   Vasudha Kaushik

    Vipin Kumar

GERMAN

   Purnika Sehgal

COMPUTERS

   Purti Malhotra

   Pranav Pankaj

  GENERAL   KNOWLEDGE

   Shivani Kher

   Priyanka Minocha

PHYSICAL EDUCATION

   Saroj Sangwan

ART and Craft

   Nandini Choudhury

MUSIC

   Mousumi Mukherjee

DANCE

   Susmita Majumdar

COUNSELLOR    Ratibha Manga
 SPECIAL EDUCATOR    Nishtha Varma
     Lalit
  OCCUPATIONAL THERAPIST    Harvin Kaur
 ALL SUBJECTS CLASS II    Tanoo Jauhari
 ALL SUBJECTS CLASS I   Rakshita Khilani
ALL SUBJECTS CLASS PREP    Deepali Verma
 ALL SUBJECTS CLASS NUR    Tarveen Punia

 

 
Audio On
You Are Visitor Number 870498
"A dream doesn’t become a reality through magic; it takes sweat, determination and hard work. ~ Colin Powell "